Egyiptom

Egyiptom legnagyobb részét a Szahara sivatag borítja, ennek következtében a mintegy 84,5 milliós lakossága teljes területének 5,5%-án él. A Nílus-völgy a Nílus hatalmas folyami oázisa. A folyóhoz simuló, szalagszerű terület Asszuántól Kairóig fokozatosan szélesedik. A Sínai-félsziget a Földközi- és a Vörös-tenger által közrefogott, Ázsiát Afrikával összekötő jellegzetes, háromszög alakú félsziget. Egy folyója van, a Nílus. A Nílusnak Egyiptom területén nincs komolyabb mellékfolyója.

Egyiptom fővárosa a Nílus mentén fekvő Kairó. Három népszerű nyaralóhelye van: Hurghada, Sharm El Sheikh, Marsa Alam.

A passzátövezetben fekvő országnak zonális sivatagi éghajlata van. Az évi átlaghőmérséklet 27 °C és 32 °C között van. Nyáron gyakran akár 45 °C is lehet.

Csak a Földközi-tenger partvidékén, illetve a Nílus-delta északi peremén hull (télen) valamennyi csapadék - itt száraz szubtrópusi éghajlat alakult ki. Egyiptomban a legtöbb, de elenyésző mennyiségű csapadék a téli hónapokban esik. Hazánkkal megegyező az időzónában található, nincs időeltolódás.

Egyiptom hivatalos nyelve az arab, de a turisták által látogatott területeken mindenhol beszélnek angolul, sok helyen németül, franciául és olaszul is.

Az országban használt fizetőeszköz az Egyiptomi font (1 EGP kb. 18 Ft.), de elfogadják az Eurót és az amerikai Dollárt is.

Érdekességek az országról:

  • Az arab férfiak gyakran kézen fogva sétálnak, ez a barátság jele, azonban férfi és nő nyilvánosan nem érintheti meg egymást.
  • Étkezésnél hagyni kell egy kis maradékot a tányéron. Az üres tányér azt jelenti, hogy éhesen maradtunk.
  • A nők ruhájának térd alá kell érni, a vállakat el kell fedni. Vallási szent helyeken a fejüket is el kell fedni a nőknek.

Az egyiptomi konyha

Egyiptomban a Nílus mentén az éghajlatnak és a vízbőségnek köszönhetően gyümölcsöt, zöldséget és gabonaféléket termesztenek. Bőséges a halválaszték, húsból főként birka és kecskehúst fogyasztanak. Ételeik erősen fűszerezettek.

Egyik egyiptomi specialitás a taamilya, ami egy bő olajban sütött, erősen fűszerezett, összetört babszemekből készült falafel, egy másik pedig a koshari, ami fűszeres paradicsomszósszal leöntött tészta, rizs és lencse keveréke.

Ta'amiya - falafel

A falafelt először Egyiptomban készítettek, ahol ma is طعمية (ta'amiya) néven ismerik.

Hozzávalók:
Ebből a mennyiségből nagyobb adag lesz, le lehet fagyasztani, 

így bármikor süthető később is.

1/4 kg csicseriborsó

1 db nagyobb vöröshagyma

6-7 gerezd fokhagyma

2 teáskanál koriander por

római kömény

ízlés szerint erős paprika, szezámmag

2 csokor friss petrezselyem

2 csokor friss koriander

2 evőkanál sütőpor

Elkészítés:

  1. 1 napig áztassuk be vízbe a csicseriborsót.
  2. Robotgéppel aprítsuk a beáztatott csicseriborsót, lehetőleg több részletben, hogy biztosan ne maradjon egész darab. Ha nagyon száraz, nagyon pici víz adható hozzá, hogy könnyebb legyen az aprítás (óvatosan, mert ha túl puha, sütés közben szétmegy)
  3. A többi hozzávalót is felaprítjuk és a masszához tesszük, legutoljára a friss zöldeket.
  4. Ha puha, adható hozzá kis kukoricakeményítő.
  5. A kész tésztából kiveszünk annyit, amennyit szeretnénk megsütni, a többi mehet a fagyasztóba. A masszához adunk egy kis sütőport (kb. 2 evőkanállal) és hagyjuk állni kb. 15 percig. Ízlés szerint meg lehet forgatni kis szezámmagban is.
  6. Kétféleképpen süthetjük, minden esetben kis golyókat formálunk. 1. verzió: serpenyőben olajban 2. verzió: kivajazott tepsiben, sütőben
  7. A megmaradt mennyiséget kisebb adagokban lefagyasztjuk. Mikor sütni szeretnénk, előtte vegyük elő, hogy felolvadjon és sütés előtt adható hozzá a sütőpor.

Letölthető matrica